چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ
×

انواع صحافی کتاب

15 دی 98
918 0
انواع صحافی کتاب

صحافی کتاب، به تا کردن کاغذ های نوشته شده، مرتب کردن و قرار دادن کاغذ آن ها در کنار هم، اتصال، جلد گذاری و در پایان برش کتاب گفته می شود. صحافی کتاب به روش های مختلفی انجام می شود.

صحافی چیست؟

صحافی در حقیقت به فن تنظیم و به ‌هم‌ بستن صفحات کتاب و قرار دادن آن‌ ها بین دو پوشش برای یک جا نگاه داشتن صفحات و جلوگیری از پاره شدن و تسهیل استفاده از آن ‌ها گفته می شود. به زبانی ساده تر اگر ما برگه های چاپ شده یا برگه های دست نویس خود را به هر طریقی به هم متصل کنیم به این عمل صحافی می گویند. جلد کتاب ممکن است نازک یا ضخیم باشد. جلد های ضخیم را از مقوا می‌ سازند و روی آن را پارچه، چرم، پلاستیک چرم ‌نما، یا ترکیبی از این مواد قرار می دهند.

متداول ترین روش های صحافی کتاب

روش مفتولی: راحت ترین و به صرفه ترین روش صحافی کتاب می باشد که در آن کاغذ ها تا شده و در درون هم قرار می گیرند و به وسیله مفتول یا منگنه به هم وصل می شوند. کاربرد این روش در جزوات، کتابچه های کوچک با جلد نرم، مجلات و بروشورها و… است.

روش صحافی کامل: در این روش کاغذ ها دسته دسته می شوند و بعد تا می شوند و روی هم قرار می گیرند، در محل اتصال آن ها یک لایه نازک چسب ریخته می شود و جلد را می چسبانند. کاربرد این روش در سالنامه ها، مجلات قطور، کتاب های جلد کاغذی و کاتالوگ های بزرگ و … می باشد.

روش صحافی جلد سخت: گران ترین روش اما با دوام ترین روش صحافی کتاب می باشد که در آن کاغذ ها تا شده، دسته دسته می شوند و ته هر دسته کاغذ به ته دسته بعدی دوخته می شود و در پایان به یک جلد محکم چسبانده می شوند. کاربرد این روش در کتب جلد سخت، کتب درسی، رمان ها و کتاب های مرجع و… است.

روش صحافی کتاب با فنر فلزی یا پلاستیکی: در این روش کاغذ ها و جلد را برش می دهند، روی هم قرار می دهند، در حاشیه اتصال کتاب سوراخ هایی ایجاد می کنند و فنر پلاستیکی یا فلزی را از آن عبور می دهند. در این حالت کتاب مسطح باز می گردد اما خطوط کتاب در صفحات مقابل دقیقا هم تراز نیستند. کاربرد این روش در تقویم ها، دفترچه ها و دفترچه راهنماهای فنی و… است.

روش صحافی کتاب با فنر فلزی یا پلاستیکی از داخل: این روش مانند روش قبلی می باشد اما در این روش فنر از بیرون دیده نمی شود و زیباتر و شکیل تر است. کاربرد این روش در کتاب های مرجع، گزارشات، کتب آشپزی و پروپوزال ها و… است.

روش صحافی کتاب با پیچ: در این روش یک جلد مانند روش جلد سخت داریم، کاغذ ها و جلد را با سه یا  چهار عدد پیچ به هم وصل می کنند، در این روش می توان ساختار کتاب را به حالت اول بازگرداند و کاغذها را اضافه یا کم نمود. کاربرد این روش برای آلبوم های عکس، مقالات تز و فایل کاغذی و… می باشد.

دوخت تمام اتوماتیک: این نوع صحافی برای جلدهای نرم کتاب مناسب است؛ می توان محتوای چاپ شده کتاب را به راحتی به جلد کتاب منگنه کرد. در روش دوخت کتاب، می توان از جلدهای طراحی شده و تمام رنگی، با کاغذهای بسیار نرم و حاشیه دار استفاده کرد.

دوخت حلقه‌اي: در اين روش براي نسبت فلزي از يك سيم فلزي استفاده مي‌شود و حلقه‌اي به وجود مي‌آورد كه وارد عطف مي‌شود. در اين روش مي‌توانيم دسته‌اي را در يك كلاسور حلقه‌اي جاي دهيم.

دوخت لبه‌اي: در اين روش دسته‌اي از فرم تا شده را از يك قسمت عطف به اندازه “۴/۱ به موازات حاشيه خارجي منگنه مي‌كنيم. وقتي آن را باز كنيم كاغذها به صورت صاف نمي‌مانند اما روش صحافي ارزان و بادوامي است.

صحافي lay-flat: اين روش به صحافي كامل شباهت دارد كه با چسب اضافي ميان صفحات و جلد مسطح‌تر خواهد شد. در صورتي‌كه لازم باشد بدون استفاده از دست‌ها كتاب بخوانيد يا زماني‌كه اندازه عطف براي ساير روش‌ها مناسب نباشد، lay-flat اين كار را انجام مي‌دهد.

صحافي دوختي: در اين روش كاغذهاي تا شده با نخ و در قسمت وسط عطف به يكديگر دوخته مي‌شوند. صحافي دوختي علاوه بر كاربرد در صحافي جلد براي كتاب‌هاي soft-cover يا self-cover به كار مي‌رود. اين روش اغلب براي كتاب كودكان يا مورادي به كار مي‌رود كه به دوام و ماندگاري نياز است. همچنين مي‌توان دسته كاغذ را به كنار كتاب دوخت.

 

انواع جلد در چاپ کتاب و ملاک های انتخاب آن

جلد کتاب به جز نقش محافظتی کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد. جلد کتاب موجودیت کتاب را در میان سایر کتاب‌ها به مخاطبین اعلام می‌دارد. جلد هویت خاص یک کتاب را معرفی می‌کند و آن را از سایرین متمایز می‌سازد. جلد می‌تواند نشانگر ذوق و قریحه و سلیقه طراح را نشان دهد؛ می‌تواند در صورتی که حرفه‌ای طراحی شده باشد توجه و نظر خریدار را سریعاً به خود جلب کند؛ همچنین در ایجاد تصویر ذهنی پایدار و قوی در ذهن خواننده بسیار موثر است.

در زیر انواع مختلف جلد کتاب را معرفی می کنیم:

۱- جلد شُمیز. معادل انگلیسی این جلد Paperbacked book نام دارد. این جلد مقوایی یا جلد نرم و تقریباً نازک است که معمولاً با یک سیلیفون بر روی آن به کتاب الصاق می‌گردد. این جلد عمدتاً برای کتابهای درسی و کتابهای مختص کودکان استفاده می‌شود.

۲- جلد کاغذی. جلد کاغذی جلدی است که جنس آن از کاغذ است. معادل انگلیسی آن paper cover می‌باشد. جلد شمیز در مقایسه با جلد کاغذی علاقمندان زیادی دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- جلد گالینگور. اگر کتابهایی مانند دیوان اشعار حافط و یا پایان ‌نامه‌های دانشجویی را دیده باشید این کتابها دارای جلد گالینگور هستند. این جلد، جلدی ضخیم و محکم با رویه پارچه‌ای یا چرمی است.

۴- جلد سخت. جلد سخت تقریباً مانند گالینگور است اما در بحث طراحی روی جلد و روکشی کاغذی که بر روی جلد آن می‌آید با جلد گالینگور متفاوت می‌باشد. در جلد سخت اطلاعات کتاب بر روی کاغذی که روی جلد چسبیده شده است یا قرار گرفته است و می‌توان آن را جدا نمود می‌آید اما در جلد گالینگور اطلاعات کتاب بر روی خود جلد آورده می‌شود.

نظر دهید...