چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ
×

چگونه ناشر شویم؟

07 خرداد 99
1013 0
چگونه ناشر شویم؟

چگونه ناشر شویم؟

برای ورود به حوزه نشر و ناشر شدن باید اطلاعات بیشتری از توانمندیها و مهارتهای لازم، تحصیلات ناشر و شخصیت مناسب این شغل داشته باشید.

توانمندیها و مهارت های مورد نیاز ناشر:

• علاقه به کار در حوزه فرهنگ

• دقت بالا وتوجه به جزئیات

• مسئولیت پذیری

• آگاهی از وضعیت عمومی جامعه و شناخت نیازهای فرهنگی مردم

• توان کار تیمی

• مهارت های ارتباطی مناسب

ورود به سامانه محاسبه ی قیمت و چاپ آنلاین کتاب

تحصیلات لازم برای ورود به شغل ناشر

برای ناشر شدن حداقل داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی مورد نیاز است. البته شرایط دیگری هم برای اخذ مجوز نشر لازم است که درمقالات بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

ناشر باید آموزش هایی را برای آشنایی با روند کار نشر ( از جمله حروف چینی، صفحه آرایی، مراحل مختلف چاپ و …) ببیند. این توانایی ها می تواند از طریق تجربه و کار با سایر ناشران بدست آید یا ازطریق شرکت در کلاس هایی که از سوی اتحادیه ناشران برگزار می شود یا رشته های دانشگاهی موجود ( رشته چاپ، انواع رشته های چاپ و نشر در دانشگاه علمی و کاربردی و …) و دوره های آزاد در آموزشگاه های تحت نظارت فنی و حرفه ای کسب شود.

داشتن تجربه کافی در این شغل (به خصوص برای کار مستقل)  بسیار مهم است. بنابراین افراد علاقه مند باید چند سالی به عنوان کارآموز یا همکار در انتشاراتی ها کار کنند و تجربه لازم برای کار مستقل را کسب نمایند.

 

آینده شغلی و بازار کار مدیر انتشارات (ناشر

افراد علاقه مند در صورت داشتن کلیه شرایط لازم ( اعم از مدرک تحصیلی، تجربه  کافی، سرمایه و …) می توانند برای راه اندازی مرکز انتشاراتی اقدام کنند. لازم به ذکر است وزارت ارشاد لازمه تمدید مجوز ناشران را انتشار حداقل چهار عنوان کتاب در سال قرار داده و بنابراین این افراد باید بتوانند در سال این حداقل را پوشش دهند.

با توجه به پایین بودن نرخ مطالعه در کشور و سایر مشکلات موجود در این حوزه، شاید بتوان گفت فعالیت در این حوزه کمی سخت و دیربازده است. اما در صورتی که ناشر بتواند سرمایه مناسبی داشته، با شناسایی جامعه کتاب های مفید و مورد نیاز مردم را چاپ و به خوبی توزیع و به فروش برساند، می تواند در شغل خود به موفقیت های خوبی دست یابد.

 

درآمد مدیر انتشارات (ناشر)

به طور کلی درآمد ناشر به میزان سرمایه گذاری، حجم کار، تلاش و نوع کتاب های چاپ شده ( از نظر مورد نیاز و مورد علاقه مردم بودن) بستگی دارد. 

 

شخصیت شناسی شغل ناشر

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

 

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت شناسی شغل مدیر انتشارات بر اساس تست MBTI

INFJاین تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

ENFP  این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط کار منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها به تنهایی و مستقل هم به خوبی می توانند کار کنند ولی باید با دیگران تبادل نظر داشته باشند.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

برای آشنایی بیشتر با ناشران و وظایف آنها اینجا کلیک کنید.

نظر دهید...