چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ
×

پرفروش ترین کتابهای تاریخ

07 اردیبهشت 99
1808 0
پرفروش ترین کتابهای تاریخ

پرفروش ترین کتاب های تاریخ

در این مقاله قصد داریم تعدادی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ را به شما معرفی کنیم.از این میان 10 کتاب که تاکنون رکورد بیشترین فروش را به خود اختصاص داده‌اند در فهرست مطرح ‌شده‌اند.

ورود به سامانه محاسبه ی قیمت و چاپ آنلاین کتاب

 1."دن کیشوت" فروش 500 میلیون نسخه


«دن کیشوت» اثر درخشان «میگل دو سروانتس»
 داستان مردی را روایت می‌کند که آن‌قدر درگیر داستان‌های شوالیه‌های مختلف می‌شود که تصمیم می‌گیرد به یکی از آنها بدل شود. «دن کیشوت» که یکی از اولین رمان‌های بشری است در سال۱۶۱۲ به رشته‌ی تحریر درآمده و روایتگر رویدادهای ناگواری است که شخصیت اول داستان، «کیشوت» در طول سفرش به گوشه ‌و کنار اسپانیا با آنها مواجه می‌شود. «دن‌کیشوت» و تلاش‌هایش برای نجات مردم از ظلم و فائق‌آمدن بر بدی‌هاست، برای سالیان طولانی مخاطبان در سراسر جهان را سرگرم کرده و تلاشی شریف، اما بیهوده را برای مبارزه با دشمنانی جعلی به نمایش گذاشته است. هر چند که شهرت این رمان به ویژه در اسپانیا بسیار زیاد و مثال‌زدنی است، اما آمار فروش آن همچنان درحد حدس و گمان است. از سوی دیگر این کتاب بسیار قدیمی و در واقع قدیمی‌ترین، کتاب در فهرست پرفروش ترین کتاب های جهان است، به همین خاطر زمانی طولانی برای فروش در اختیار داشته و تخمین تعداد جلدهای فروخته شده از آن کار دشواری است. قطعا پیداکردن آمار فروش در سال‌های ۱۶۰۰ میلادی کار ساده‌ای نیست. هر چند برخی منابع آمار ۵۰۰ میلیون نسخه‌ی فروش را برای «دن کیشوت» مطرح می‌کنند، اما در واقع، آمار دقیقی نمی‌توان از فروش آن ارائه کرد. درهرحال، در فهرست ما، «دن کیشوت» به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌ها با شهرتی جهانی، اما آماری نه چندان دقیق از فروش قرار گرفته است.

کتاب دن کیشوت

 

 

2."لغت نامه شینوا زیدیان(Xinhua Zidian)" فروش 400میلیون نسخه


این فرهنگ لغت چینی اولین بار در سال 1953 به چاپ رسید و تبدیل به فرهنگ لغت استانداردی در میان دانش‌آموزان چینی شد. استفاده گسترده از این کتاب در پرجمعیت‌ترین کشور جهان به این کتاب جایگاه خاصی در فهرست ما می‌دهد.

 

 

3."داستان دو شهر" فروش 200 میلیون نسخه


این کتاب چارلز دیکنز که برای اولین بار در سال 1859 منتشر شد، مبارزه اقشار اجتماعی را که به انقلاب فرانسه منجر شد بررسی می‌کند و به این حقیقت تلخ که گاهی عملکرد انقلابیون از حکومت مستقر هم بدتر است، می‌پردازد. از آنجایی که این کتاب با تعداد بالا و توسط صدها ناشر در طول 150 سال به چاپ رسیده است، تخمین تعداد دقیق فروخته‌شده غیرممکن است.
تعداد 200 میلیون نسخه عددی بحث‌برانگیز است. اما به دلیل این که این کتاب به‌طور مداوم در فهرست کتاب های پرطرفدار دانش‌آموزان نقاط مختلف دنیا به ویژه دانش‌آموزان آمریکایی قرار داشته است، این عدد چندان هم دور از واقعیت نیست.

 


4."ارباب حلقه ها" فروش 150 میلیون نسخه


قوه تخیل نقش مهمی را در فهرست پرفروش ترین کتاب های تاریخ بازی می‌کند. و از آنجایی که در آن هیچ رمانی با موضوع علمی تخیلی وجود ندارد، کتاب ارباب حلقه ها که توسط جی.آر.آر تالکین J.R.R Talkein نوشته شده است، به‌عنوان کتابی که ژانر تخیل مدرن را پایه‌گذاری کرده است، می‌تواند تخیلی‌ترین کتاب در این فهرست باشد.
شاید این یک فریبکاری به نظر برسد که این مجموعه را به‌عنوان کتابی یک‌جلدی معرفی کنیم. اما واقعیت آن است که این کتاب به صورت تک‌جلدی نوشته شده است. اولین ناشر کتاب بنا به دلایلی آن را در چهار نسخه منتشر کرد. اما این کتاب اغلب به صورت یک جلدی و در مجموعه‌های بزرگ جعبه‌ای فروخته شده است.

کتاب ارباب حلقه ها

 

 

5."هری پاتر و سنگ جادو" فروش107 میلیون نسخه


ارائه‌ی آمار فروش اولین جلد از داستان‌های هری پاتر یعنی همان پسرک جادوگری که در دنیایی مدرن و جادویی به سر می‌برد، نمونه‌ای از دشواری تهیه‌ی فهرست پرفروش ترین کتاب های جهان است. این کتاب، اولین بار در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید و برای فروش آن از همه‌ی روش‌های فروش مدرن بهره گرفته شد. درهرحال با وجود ناشران مختلف در کشورهای گوناگون و ناشران مختلف در آمریکا، نمی‌توان آمار دقیقی درباره‌ی تیراژ هری‌پاتر به دست آورد. به‌طور کلی گفته می‌شود که ۱۰۷ میلیون نسخه از این کتاب با ۲۰ میلیون بالا و پایین در جهان به فروش رفته است.

کتاب هری پاتر

 


6."سپس هیچ‌کدام باقی نماندند" فروش 100 میلیون نسخه


در سال ۱۹۳۹، «آگاتا کریستی» افسانه‌ای، کتاب «سپس هیچ‌کدام باقی نماندند» را روانه‌ی بازار کتاب کرد. این کتاب، داستان قتل‌های زنجیره‌ای در جزیره‌ای است که هر یک براساس بخشی از شعری کودکانه صورت گرفته‌اند. یعنی هر مورد قتل با بخشی از شعری بچه‌گانه هم‌خوانی دارد و نهایتا پایانی به شدت هوشمندانه راز این قتل‌ها را برملا می‌سازد. آمار دقیقی درباره‌ی فروش این کتاب وجود ندارد. «آگاتا کریستی» در کتاب‌های رکورد گینس هم با فروش یک میلیارد نسخه، به عنوان پرفروش ترین نویسنده‌ی دنیا معرفی‌شده است. سپس «هیچ کدام باقی نماندند»، پرفروش‌ترین کتاب «آگاتا کریستی» است. فروش ۱۰۰ میلیون نسخه برای این کتاب، رقم مهم و قابل توجهی است.

 

 

7."رویای تالار سرخ" فروش 100 میلیون نسخه


این رمان به داستان رونق و افول یک خاندان چینی در زمان سلطنت خاندان «چینگ» می‌پردازد. (رویای تالار سرخ) را کائو ژوکین در سال ۱۷۹۱ منتشر کرد. این اثر یکی از برترین‌های ادبیات کلاسیک چین به شمار می‌رود و برای بررسی و مطالعه‌ی آن یک زمینه‌ی مطالعاتی ادبی تعریف شده است. «رویای تالار سرخ» هنوز هم پرمخاطب است و می‌توان از آن ایده‌ها و فرضیه‌های مختلفی استخراج کرد. آمار فروش ۱۰۰ میلیون نسخه درباره‌ی این کتاب که سالیان دراز است در بازار کتاب موجود بوده و متعلق به ملتی ۱٫۳ میلیاردی است، شاید کمی کمتر از تعداد واقعی باشد.

 

 

8."شازده کوچولو" فروش 80 میلیون نسخه


یک کتاب کودکانه عجیب و غریب و جذاب در مورد یک شاهزاده است که در یک سیاره کوچک زندگی می‌کند. این کتاب که نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری است در سال 1943 منتشر شد، در فرانسه محبوبیت بالایی به دست آورد و سپس در سطح دنیا مطرح شد و به محبوبیت رسید. تا جایی که بناها و مجسمه‌هایی از آن در سراسر دنیا وجود دارد و حتی ستاره‌شناسان نام یک سیاره را به نام سیاره‌ای که این شاهزاده در آن زندگی می‌کرد نام‌گذاری کرده‌اند.
تعداد دقیق فروش این کتاب مشخص نیست.

کتاب شازده کوچولو

 

 

9."شیر، جادوگر ، جالباسی" فروش 85 میلیون نسخه 


سی اس لوئیس این رمان تخیلی را در ژانر مذهبی و در قالب کتاب کودک در سال 1950 منتشر کرد. این کتاب که در طول جنگ جهانی اول و دوم منتشر شد، نمونه‌ای کلاسیک از یک داستان جادویی بود؛ که در آن دروازه‌ای بین دنیای واقعی و دنیایی جادویی وجود داشت. این فرمول در سال‌های بعد توسط جی.کی. رولینگ مورد استفاده قرار گرفت و موفقیت بزرگی کسب کرد. قهرمانان جوان کتاب لوییس به قلمرویی به نام نارنیا سفر می‌کنند. و آن‌جا با حیواناتی عجیب و افسانه‌ای، مردمی خارق‌العاده و شیری در نقش ناجی روبه‌رو می‌شوند. این کتاب به صورت مجموعه کامل کتاب های نارنیا ادامه پیدا کرد و حتی فیلم آن نیز ساخته شد.

 

 

10."راز داوینچی" فروش 80 میلیون نسخه


دان برون در سال ۲۰۰۳، رمانی معمایی درباره‌ی توطئه‌هایی برای پنهان‌کردن رازهای کلیسای کاتولیک نوشت. بدیهی است که با اعتراضات کلیسای کاتولیک و تقبیح این رمان، اقبال و توجه مردم نسبت به آن بیشتر شد و حتی فیلم آن نیز با هنرنمایی «تام هنکس» روی پرده‌ی سینماها آمد. «راز داوینچی» نشان داد که آثار معمایی نیز در رقابت با آثار تخیلی، حرف‌هایی برای گفتن دارند. به ویژه زمانی که قصه از داستان قتلی ساده پا را فراتر می‌گذارد و به کشف رازهای تاریخی و تاریک گذشته می‌پردازد.

نظر دهید...