چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ
×

فواید مطالعه کتاب و کتابخوانی

02 اردیبهشت 99
1321 0
فواید مطالعه کتاب و کتابخوانی

فواید کتابخوانی

فواید کتابخوانی آنقدر زیاد است که نه در یک مقاله چند صفحه ای می گنجد، نه حتی نوشتن یک کتاب قادر به شمردن این فوایداست. شاید کتابخوانی از مهمترین و سودمندترین کارهایی است که می‌توان انجام داد؛ چرا که علاوه بر افزایش اطلاعات و دانش، باعث بهبود کارایی مغز و پیشگیری از بیماری‌های مختلف می‌شود.
امروزه اکثر ما جایگزینی نامناسب برای کتابخوانی پیدا کرده ایم آن هم شبکه های اجتماعی است، و دائماً در حال مطالعه پست‌ها و مطالب غیر مفید در این شبکه‌ها هستیم. امید داریم که با مطالعه این مطلب از فواید فوق العاده ی کتابخوانی، بهای بیشتری به این کار با ارزش بدهید و هر روز با اشتیاق سراغ مطالعه کتاب بروید.

ورود به سامانه محاسبه ی قیمت و چاپ آنلاین کتاب

 

 

فواید کتاب خوانی

 

1. از مهمترین فواید کتابخوانی کاهش استرس‌های روزمره 
جدا از مطالب و محتوای یک کتاب، ورق زدن و حس فیزیکی کتاب، آرامش خاصی به انسان می‌دهد؛ طبق تحقیق محققان آرامشی که کتابخوانی به انسان می‌دهد، حتی از فعالیت‌هایی مثل گوش دادن به موسیقی، قدم زدن در هوای خوب یا نوشیدن یک فنجان قهوه دلچسب بیشتر است!
 

2.تقویت قدرت مغز و پیشگیری از آلزایمر
یکی از مهمترین فواید کتابخوانی مطابق با تحقیقی از مجله معتبر آنلاین نورولوژی این است که، کتابخوانی باعث افزایش توانایی مغز و حفط آن در سنین کهن سالی می‌شود. این تحقیق به خوبی مشخص کرد مغز افرادی که در طول عمرشان به کتابخوانی و مطالعه می‌پرداخته اند، در سنین پیری قدرت خود را حفظ کرده و 32 درصد کمتر دچار بیماری‌هایی نظیر آلزایمر شده اند.
 

3.داشتن خواب راحت و باکیفیت
از دیگر مزایای شگفت انگیز کتابخوانی، افزایش کیفیت خواب و جلوگیری از بی‌خوابی است. مطالعه یک کتاب مفید قبل از خواب می‌تواند بیخوابی را درمان کرده و خوابی راحت را برای شما به ارمغان بیاورد. مطالعه کتاب باعث افزایش آرامش مغز شده و ظرف 30 دقیقه باعث به خواب رفتن شما خواهد شد.
 

4. از اصلی ترین فواید کتابخوانی افزایش علم و دانش
یکی دیگر از مهمترین و سودمندترین آثار خواندن کتاب، افزایش علم و دانش و آگاهی است.
دانشی که کتاب به انسان هدیه می‌دهد، باعث افزایش علم و دانایی فرد شده و این علم به افزایش آگاهی فرد نسبت به جهان و زندگی او کمک زیادی خواهد کرد.
شاید در جهان ما، تنها چیزی که از بین نمی‌رود و همواره کاربردی دارد، دانشی است که از طریق مطالعه کتاب کسب می‌کنیم.

 

5. بهبود مهارت‌های ارتباطی از فواید دیگر کتابخوانی
دایره لغات از جمله فاکتور‌های مهم تاثیرگذار در ارتباطات روزمره افراد است. مطالعه کتاب موجب گسترش دایره لغات شده و به صورت مستقیم مهارت‌های ارتباطی شما را بهبود می‌بخشد. هرچقدر که کتاب بخوانید، به همان میزان دایره لغات شما افزایش می یابد و این موضوع به افزایش بلاغت گفتار و بهبود فن بیان شما کمک خواهد کرد. با افزایش توانایی فن بیان، به خودی خود عزت نفس و اعتماد به نفس‌تان در ارتباطات افزایش خواهد یافت و دیگران از شما، به عنوان شخصیتی کاریزماتیک و خاص یاد خواهند کرد. این تنها بخشی از فواید کتابخوانی است!
 

6. افزایش قدرت و سرعت تحلیل داده‌ها
با مطالعه مطالب گوناگون کتابهای مختلف، قدرت تحلیلی خود را افزایش داده و با تکرار کتابخوانی، سرعت تحلیلی مغز خود را افزایش می‌دهید. وقتی که یک کتاب جذاب را مطالعه می‌کنید، مطالب گوناگونی از گوشه و کنار آن تحلیل خواهید کرد که به نوعی تمرین برای مغزتان محسوب می‌شود. در صورتی که به وسیله روش‌های مختلف مثل کتابخوانی قدرت و سرعت تحلیل داده‌ها را در مغز خود افزایش دهید، توانایی تحلیل و بررسی موضوعات روزمره در محیط کار، مدرسه، دانشگاه و محاورات خود را ارتقا خواهید داد.
 

7. بهبود مهارت نوشتن
این مورد ارتباط مستقیمی با افزایش دامنه‌ی لغات دارد. خواندن آثار خوب و ارزشمند تأثیر چشمگیری بر توانایی نوشتن دارد. تجربه‌ی وزن کلام، روانی بیان و سبک نوشتاری نویسنده‌های مختلف، بر سبک نوشتن ما تأثیر می‌گذارد. همان‌طور که موسیقی‌دان‌ها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و از هم تأثیر می‌پذیرند، نویسندگان هم با خواندن آثار دیگران، یاد می‌گیرند که چطور افکار خود را در قالب نثر به رشته‌ی تحریر درآورند.

نظر دهید...