چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ
×

کتابخانه های عجیب و غریب جهان

18 اسفند 98
1715 0
کتابخانه های عجیب و غریب جهان

کتابخانه های عجیب و غریب جهان

معمولا انتظاری که از کتابخانه ‌ها داریم این است که کتابها منظم و مرتب روی طبقه هایی چیده شده اند تا پیدا کردنشان راحت تر انجام شود. همه کتابخانه‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند؛ همه آن‌ها کتاب و فرهنگ را به مردم سراسر دنیا هدیه می‌دهند.

عوامل زیادی در ترغیب انسان‌ها به کتاب‌خوانی دخالت دارند و کتابخانه‌ها نقش مهمی در این قضیه دارند. امروز می‌خواهیم به معرفی کتابخانه هایی بپردازیم که مفهوم سنتی این کلمه را دستکاری کرده و حس کنجکاوی کتابخوان‌ها را برمی‌انگیزانند. هیچ یک از این کتابخانه‌ها تداعی‌کننده تصویری نیستند که از کتابخانه های عمومی و دانشگاه داشته‌ایم حتی برخی از آن‌ها در ورای ظاهر عجیبشان قوانین جالبی دارند.

نمونه هایی از کتابخانه های عجیب جهان:

کتابخانه  بیبلیوبرو در کلمبیا

در کشور کلمبیا شخصی به نام لوئیس سوریانو در وقت‌ آزادش کتاب‌هایی را با چند الاغ به روستاهای دورافتاده می‌برد. گاهی اوقات این سفرها تا چند ساعت زمان می‌برند و در طول راه لوئیس با ماجراجویی‌هایی مواجه می‌شود که بعضی از آن‌ها چندان خوشایند نیستند. او بعد از رسیدن به مقصد برای کودکان کتاب می‌خواند، کتاب‌های مورد علاقه‌شان را امانت می‌دهد. تا الان کتابخانه سیار “Biblioburro” حدود 4هزار کودک را به کتاب علاقه‌مند ساخته است، کار فوق‌العاده‌ای که از دست هر کسی برنمی‌آید.

کتابخانه بیبلیوبرو در کلمبیا

کتابخانه خیابانی در بلغارستان

گروهی از معماران جوان بلغاری در اقدامی برای تشویق نوجوانان و جوانان به کتاب‌خوانی غرفه‌ای طراحی کرده‌اند که به عنوان کتابخانه خیابانی خدماتی ارائه دهد. از آنجا که شهر وارنا پایتخت ساحلی بلغارستان شناخته شده، شکل انتخاب شده این کتابخانه از پوسته یک حلزون دریایی الهام گرفته شده است و به آن کتابخانه راپانا “Rapana” می‌گویند. قفسه‌های چوبی این کتابخانه گنجایش حدود 1500 کتاب را دارند.

 

کتابخانه خیابانی در بلغارستان

کتابخانه تانکی در آرژانتین

شخصی به نام “raul Lemesoff” پروژه‌ای را به عنوان راهی برای اعتراض علیه جنگ افزارها و همچنین ترویج برقراری صلح با فرهنگ‌های دنیا شروع کرد. او 2500 کتاب را روی ماشین فورد فالکون چید تا سمبل ترس و خشونت را به پیک سیار دانش مبدل سازد. این ماشین یادآور تاریخ غم‌انگیزی برای ملت آرژانتین می‌باشد؛ در خلال وضعیت نا به‌ سامان و حکومت دیکتاتوری زمان‌های قدیم، ماشین فورد فالکون وسیله‌ای برای سرکوب هزاران نفر ضدکمونیستی بود و برای همین مردم آرژانتین خاطره خوشی از این ماشین ندارند.

 

کتابخانه تانکی در آرژانتین

کتابخانه دکه ای در چین

دستگاه‌های فروش اتوماتیک یا همان دستگاه‌های وندینگ در کشوری مثل چین فقط برای فروش شکلات، قهوه، نوشیدنی یا اسنک مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در پایتخت چین با پرداخت 100 یوان با یکی از این دستگاه‌ها می‌توانید به 20 هزار کتابی که در گوشه کنار شهر و در داخل این دستگاه‌های وندینگ جا گرفته‌اند، دسترسی داشته باشید. این دستگاه‌ها فضایی به اندازه سه ماشین را اشغال کرده‌اند اما بهانه عدم دسترسی به کتابخانه را برای ساکنین پکن کم‌رنگ ساخته‌اند و جزو عجیب‌ترین کتابخانه های جهان به شمار می‌روند.

 

کتابخانه دکه ای در چین

کتابخانه کانکسی

طبق گزارش بی بی سی، به طور تخمینی حدود 12 هزار کتابخانه کوچک رایگان در سراسر دنیا وجود دارد که نشان می‌دهد مردم کتاب‌های مورد علاقه‌شان را با جامعه به اشتراک می‌گذارند. در سال 2013 معماران با همکاری سازمان‌ها سرپناهی را برای کتاب‌ها طراحی کردند تا ایده کتابخانه کوچک رایگان را سامان ببخشند. در بریتانیا و نیویورک کیوسک‌های تلفن به کتابخانه های محلی تبدیل شدند و حتی در برخی از آن‌ها چراغ‌هایی نصب شد تا خوانندگان درتاریکی شب هم قادر به مطالعه باشند.

کتابخانه کانکسی

نظر دهید...