چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ دیجیتال
×

انواع کاغذها در صنعت چاپ

15 دی 98
24 0
انواع کاغذها در صنعت چاپ

امروزه بیش از ۳۰۰۰ نوع کاغذ مختلف، برای مصارف گوناگون، در بازار وجود دارد که هر کدام برای مصارف مختلف چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از موارد مهمی که تاثیر بسیاری روی هزینه چاپ دارد، نوع کاغذ و مقوای مصرفی است. پس لازم است بیشتر در مورد انواع کاغذ و کاربرد آن بدانیم. با بخش معرفی این کاغذها با ما همراه باشید:

در صنعت چاپ انواع کاغذ به چهار گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

  • کاغذ و مقوای گرافیکی
  •  انواع مقوای بسته بندی
  •  کاغذهای بهداشتی
  •  کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

مصرف کننده کاغذ نیز معمولاً انواع کاغذ را نسبت به مورد استفاده آن به انواع مختلف تقسیم و نام گذاری می کند: کاغذ تحریر، کاغذ روزنامه، کاغذ بایپل، مقوای جلد، کاغذ کتاب و کاغذ پاکت، بعضی از انواع کاغذ های معمولی می باشند. بطور کلی انواع کاغذ های مورد استفاده در صنعت چاپ به شرح زیر می باشند:

 کاغذ روزنامه (  Paper  News Print)

کاغذی ارزان قیمت که  از خمیر مکانیکی تهیه شده که بیشتر از خمیر چوب و الیاف بازیافتی تشکیل شده و به شکل رول و ورق یافت می شود.به دلیل وجود ناخالصی موجود در الیاف که لکنین نام دارد، رنگ آن با قرار گرفتن در معرض نور تغییر کرده و حالت پوسیدگی و شکنندگی پیدا می کند. قدرت جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود.
گرماژ معمول: ۵۰ گرم

کاغذ تحریر ( Writing Paper)

کاغذهایی که معمولا برای چاپ به روش افست و برای تهیه سربرگ از آنها استفاده می شود و برای نوشتن با خودکار مناسب است.
گرماژ معمول: از ۷۰ تا ۱۰۰ گرم

کاغذ گلاسه مات و براق ( Coated Paper & Board – Matt & Glossy)

کاغذ چاپ دارای پوشش دورو با کیفیت بالا و کمی سنگین و با سطحی صاف و هموار را کاغذ گلاسه می نامند. تکثیر تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت خوب نیاز به کاغذی دارد که سطح آن یکدست و صاف باشد و بصورت یکنواخت جوهر جذب سطح آن شود . پوشش صاف و یکنواخت ای نوع کاغذ باعث شده تا گاهی به آن Surface Paper نیز اطلاق شود.گرماژ معمول: از ۹۰ تا ۳۰۰ گرمی

کاغذ خود کپی ( Carbonless Paper)

کاغذی با پوشش شیمیایی که شبیه به کاربن عمل می کند و یک کپی از نوشته های دست نویس را روی صفحه بعدی انتقال می دهد. این نوع کاغذ به نام NCR نیز معروف است.از کاغذ خودکپی بیشتر در مواردی چون، فاکتورها، قبوض، فرم‌ها و قراردادهای چند نسخه‌ای استفاده می‌شود. گرماژ معمول: از ۴۰ تا ۲۴۰ گرمی

کاغذ انجیلی Bible Paper

کاغذی بسیار نازک که معمولا برای چاپ کتاب های قطور و ارزشمند استفاده می شود. این نوع کاغد به دلیل استفاده در چاپ انجیل به کاغذ انجیلی و همچنین کاغذ هندی India Paper نیز معروف است.

كاغذ پشت‌نما (Translucent Paper)
كاغذي كه پشت آن  ديده مي‌‌شود  (شبيه كاغذ كالك و پوستي). از  اين كاغذ در گزارش‌هاي  سالانه و يا كارت‌هاي دعوت بسيار نفيس استفاده مي‌‌شود.

مقوای کارتی ( Index Board )

مقوایی در رنگهای متنوع. از این نوع مقوا برای جدا سازی بخش های مطالب در زونکن و از نوع مرغوب آن نیز گاهی برای چاپ کارت ویزیت استفاده می شود.

مقوای پشت طوسی (  Gray Back Board)

از این نوع مقوا در چاپ جعبه و بسته بندی های مختلف استفاده می گردد که یک طرف آن سفید است.
گرماژ معمول: از ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرمی

مقوای پشت کرم یا زرد

این نوع مقوا که کیفیتی بالا تر از مقوای پشت طوسی دارد و در ساخت جعبه داروها ولوازم  بهداشتی بکار می رود. گرماژ معمول: از ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرمی

کاغذ پلاستیکی

نوعی کاغذ از ترکیبات پلاستیک که چاپ افست به خوبی روی آن انجام می شود. بسیار مقاوم بوده به طوری که با دست پاره نمی شود.
گرماژ معمول: از ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرمی

كاغذ پشت چسبدار

اين نوع كاغذ كه در نوع مات و براق وجود دارد در ابعاد ۷۰*۵۰ در بازار يافت مي شود و چاپ افست به خوبي روي آن صورت مي گيرد.

كاغذ كرافت يا كاهي ( Kraft Paper)

کاغذی با مقاومت بالا که از سولفات خمیر پالپ تهیه میشود . کاغذهای کرافت بسیار متنوعند : شامل کاغذهای کرافتی که سفید نشده که برای بسته بندی استفاده میشوند تا کاغذهای کرافت سفید شده که برای تهیه کاغذهایی که پیوستگی بافت آن قوی است .

این نوع کاغذ معمولا با رنگ قهوه ای یا با رنگ سفید تولید میشود و با دوام میباشد و عمومابرای بسته بندی جعبه ، کارتن ، پاکت (کرافت) بکار میرود. گرماژ و وزن این کاغذ بسیار متنوع است بطوری که از ترکیب آنها در تولید ورق و کارتن امکان تولید بیش از یکصد نوع ترکیب در ورقهای ۳ لایه و ۵ لایه میسر می گردد.

كاغذ غير قابل نسخه برداري

اين نوع كاغذ تمام نور دستگاه هاي كپي را جذب كرده و نوري منعكس نمي كند. معمولا اين كاغذ ها به رنگ قرمز هستند.

نظر دهید...