چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ دیجیتال
×

پرینتر چاپ حرارتی

15 دی 98
34 0
پرینتر چاپ حرارتی

پرینتر چاپ حرارتی یک پرینتر کامپیوتری است که از گرما برای انتقال دای (رزانه) ها به موادی مثل پلاستیک، کارت، کاغذ  استفاده می کنند.

بعضی از پرینترهای چاپ حرارتی از ترکیب رنگی CMYO (سیان، مگنتا، زرد، پوشش) به جای ترکیب رنگی معروف CMYK استفاده می کنند.رنگ مشکی حذف گردیده تا پوشش تمیز و شفاف کشیده شود. این پوشش روی ریبون ذخیره شده تا به صورت یک لایه محافظتی نازک از چاپ در مقابل رنگ پریدگی ناشی از تابش نور UV، هوا و رطوبت محافظت کند.

همچنین قابلیت ضدآبی را به چاپ اضافه می کند. برای چاپ کارت شناسایی، کیفیت بالای متون و بارکدها الزامی است و برای چاپ این موارد یک پنل اضافی مشکی (YMCKO) در ریبون اضافه می شود. این پنل اضافی از چاپ انتقال (ترنسفر) حرارتی به جا بخش دای استفاده می کند. یعنی از لایه کامل به جای فقط کمی دای در لایه از ریبون به سطح انتقال می یابد که مقیاس پیکسلی این لایه بوسیله هد ترمال تعیین می شود. این پردازش کلی گاهی اوقات با نام D2T2 (انتقال حرارتی پخش دای) معرفی می شود.

چگونه کار می کند؟

معمولترین نوع این فرآیند استفاده از یک رنگ در هر بار است. دای ها روی یک ریبون پلی استری که هر رنگ را در یک پنل جداگانه نگه می دارد ذخیره می شود. هر پنل رنگی اندازه رسانه ای است که در حال چاپ است. برای مثال یک پرینتر ۶ در ۴ اینچ، چهار پنل ۶ در ۴ دارد.

در طول چرخه چاپ، غلتک های پرینتر رسانه را به همراه یکی از پنل های رنگ به زیر یک هد ترمال پرینتر که معمولاً به اندازه بعد کوچکتر رسانه پرینتر است انتقال می دهد. عناصر حرارتی کوچک در هد، دما را مدام تغییر می دهند. بسته به میزان گرما مقادیر متفاوتی از دای انتقال می یابد. بعد از اینکه پرینتر کار چاپ رسانه در یک رنگ را تمام می کند، ریبون را به پنل رنگ بعدی هدایت می کند. کل پروسه ۴ تا۵ بار تکرار می شود. ۳ بار اول رنگ ها را به رسانه منتقل می دهند تا یک عکس (طرح دیجیتال) کامل شود. ممکن است پروسه انتقال حرارتی رنگ مشکی وجود داشته باشد. و آخرین پروسه برای انتقال پوشش لمینیتی روی سطح رسانه است. این لایه در مقابل نور UV و رطوبت از چاپ محافظت می کند.

 

کاربردها

در گذشته مصارف چاپ حرارتی محدود به صنعتی یا تبلیغات بود اما امروزه در عکاسی پزشکی، ثبت هنرهای گرافیکی، دکه های عکس و… استفاده می شود.

فرآیند چاپ حرارتی برای چاپ روی پلی استر و سایر بافت های مصنوعی به کار می رود. چاپ حرارتی کابردهای دیگری مثل چاپ تیشرت، بنر، رومیزی، کارت شناسایی، پرچم و لباسهای ورزشی دارد. عکسها در ابتدا روی یک کاغذ ترنسفر کتد شده و مقاوم در مقابل حرارت چاپ می شوند (البته به صورت برعکس). سپس طی یک عملیات پرس حرارتی با دمایی بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد روی یک پارچه پلی استری انتقال داده می شود. پارچه به صورت دائمی خشک شده تا به راحتی بدون وارد شدن خسارتی شسته شوند.

سرعت چاپ در پرینترهای چاپ حرارتی

زمانیکه این پرینترها گرما را برای انتقال دای به رسانه اعمال می کنند، سرعت چاپ محدود به سرعت عناصر هد ترمال برای تغییر دما است. گرم کردن عناصر هد راحت است. یک جریان الکتریکی قوی می تواند دمای یک عنصر را به سرعت افزایش دهد. با این حال خنک کردن عناصر وقتیکه رنگ ها از تیره به روشن تغییر می کنند سخت تر است و معمولاً از یک فن متصل به پرینتر استفاده می شود. استفاده از چند هد سرعت کار را بالا می برد. اگر یک هد در حال خنک شدن باشد هد دیگری کار چاپ را ادامه می دهد.

جوهر مورد استفاده برای پرینتر با هد پیزوالکتریک

دو نوع جوهر دای سابلیمیشن برای پرینترهای حرارتی با هد پیزو در بازار موجود است. معروف ترین آن ها، جوهرهای دای سابلیمیشن آبکی هستند که در پرینترهای رومیزی تا بزرگ مورد استفاده قرار می کنند. نوع دیگر این جوهرها بر پایه حلال استکه در دستگاه هایی مثل Xaar, Spectra, Konica استفاده می شوند.

به علت پیشرفت سریع چاپ دیجیتالی منسوجات، جوهرهای دای سابلیمیشن بسیار محبوب تر شده اند.

 

مزایای پرینتر چاپ حرارتی چیست؟

دوام و محو ناپذیری: ازنظر دوام، پرینترهای حرارتی به‌خصوص ترکیب برچسب پلاستیکی و نوار رزین قابل مقایسه با شیوه جوهر و کاغذ قدیمی نیست. جوهرهای عادی به‌راحتی چکه می‌کنند و زمانی که در معرض آفتاب و یا حرارت قرار می‌گیرند خوانا نیستند، درحالی‌که تصاویر چاپ‌شده با پرینتر حرارتی دوام بیشتری در مواجه با عناصر تخریبی دارند.

در پرینترهای حرارتی انتخاب شما محدود به کاغذ ساده نیست. شما می‌توانید از مواد مختلف، از مواد انعکاسی و مقاوم در برابر فشار گرفته تا در قسمت‌های لایه‌ای (لمینتی) استفاده کنید.

چاپ ها به محض خارج شدن از پرینتر خشک و آماده دست گرفتن هستند.

نظر دهید...