چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ دیجیتال
×

پلاتر چیست؟

15 دی 98
17 0
پلاتر چیست؟

 

انواع پلاتر

پلاتر های جوهر افشان

این‌گونه رسام‌ها، همانند چاپگرهای جوهرافشان معمولی – البته در سایز بزرگتر– بوده و قادر به ترسیم اشکال و حروف هستند.

پلاتر های قلمی

این‌گونه رسام‌ها، با استفاده از یک یا چند قلم رنگی، خطوط را روی کاغذ یا رسانه ای شفاف، رسم می‌کنند. این‌گونه رسام‌ها برای تهیه متن مناسب نیستند زیرا می‌بایست هر کارکتر را به صورت مفرد ترسیم کنند، که این کار وقت گیر است. در ضمن، کاراکترها ظاهری ماشینی خواهند داشت، چون بدون تعویض قلم نمی‌توان ضخامت خطوط را تغییر داد. (بخصوص در انواع قدیمی تر). اما در قالب‌های بزرگتر که ضخامت قلم چندان مهم نیست، رسام می‌تواند به سادگی با رسم نقطه‌های مفرد پر شمار، گرافیک‌های پیکسلی بسیار خوبی ارائه دهد. در حقیقت این‌گونه رسام‌ها می‌توانند به آسانی ترسیم‌های بزرگ را انجام دهند.

 

پلاتر الکترو استاتیک یا پلاتر لیزری

پلاتر لیزری علاوه بر پلات (پرینت مهندسی)  امکان اسکن و کپی از پلات ها و نقشه هایی با عرض A0 را نیز دارد. مهندسان، گرافیست ها، چابخانه های دیجیتالی، شرکت های مشاوری و عمرانی و آتلیه های عکاسی از پلاترهای لیزری استفاده می کنند.

 

انواع فناوری حرکت کاغذ در پلاتر ها

  • مسطح: در این‌گونه رسام‌ها، کاغذ ثابت نگهداشته شده و قلم(ها) در جهت محورXها و Yها حرکت می‌کند. از معایب این‌گونه، جاگیر بودن محل قرارگیری کاغذ است.
  • غلتکی: در اینگونه رسام‌ها، کاغذ را در میان یک سطح استوانه ای به حرکت درمی‌آورند. قلم در جهت یک محور حرکت کرده و در همین حال، استوانه با کاغذ متصل به آن، در جهت محور دیگر حرکت می‌کند.
  • مختلط: این‌گونه رسام‌ها، همانند نوع غلطکی کاغذ را در جهت محور عمودی حرکت می‌دهند ولی از نظر اندازه، از آن‌ها کوچکترند.
نظر دهید...