چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ
×

انواع مرکب بر اساس پروسه‌ی چاپ

15 دی 98
1585 0
انواع مرکب بر اساس پروسه‌ی چاپ

مرکب

مرکب درمعنی عام همان مایع رنگی است (از مولفه های اصلی انجام  فعالیت چاپ )که باعث مصور ومشخص شدن اطلاعات موردنظرذخیره سازی ، می گردد. اما درحقیقت ترکیبی شیمیایی است که شامل ۴ ترکیب شاخص ذیل است:
۱- رزین: ماده شیمیایی که باترکیب با پیگمنت باعث حرکت روان آن روی سطح می گردد.
۲- حلال: ماده با حالت مایع که ترکیب رزین وپیگمنت درون آن حل می گردد.مانندآب، روغنها،..
۳- پیگمنت: دانه های رنگی که تشکیل دهنده رنگ اصلی مرکب بوده و با ترکیب با رزین وحلال ، بصورت مایع برروی سطح حرکت می کند.
۴- مواد افزودنی: به انواع مواد که با افزودن آنها ویژگیهای خاصی به ترکیب مرکب اضافه می¬گردد، گویند.مانندضدکفها، پرکننده ها…

مرکب‌های افست  لیتوگرافی

مرکب‌های افست (لیتوگرافی) برای چاپ روی سطوح صاف فرموله می‌شوند، از روی لوحه‌های چاپی که نه سطوح تصویری برآمده و نه گود دارند. افست (لیتوگرافی) تنها فرآیند چاپی است که در آن مواد شیمیایی و دارویی نقش اصلی را ایفا می‌کند.

در سیستم‌های افست، مرکب باید از زینک بر روی لاستیک سیلندر (بلانکت) و سپس بر روی کاغذ منتقل گردد.

مرکب چاپ افست باید از غلظت بالای رنگینی برخوردار باشد و نباید با آب مخلوط شود. افزایش دمای محیط و نیز هم زدن مرکب در اثر چرخش  نوردهای ماشین چاپ افست غلظت مرکب را کاهش می‌دهد.

هرچه خاصیت چسبندگی مرکب بیشتر باشد، دارای مقاومت بالای تقسیم شدن است و تقسیم آن توسط نوردها مشکلتر است. مرکب‌های چاپ افست را مرکب خمیری نیز می‌نامند.

چاپ دیجیتال

مرکب‌های لترپرس (Letterpress Inks)

مرکب‌های لتر پرس برای چاپ از روی سطوح برجسته از قبیل گراورها و الکتروتایپ ها طراحی شده‌اند. این مرکب‌ها به‌طور معمول چسبندگی و ویسکوزیته معتدلی دارند. چاپخانه‌ها با مرکب‌های لترپرس که با اکسیداسیون خشک می‌شوند آشنایی بیشتری دارند. این مرکب‌ها به شکل خمیر هستند و بیشتر شامل رنگ‌دانه‌ها و ذرات خشک‌کن که در حامل روغنی می‌باشند. همچنین ممکن است شامل رزین‌ها و ترکیبات گوناگونی باشند تا ویژگی‌هایی از قبیل براقی، مقاومت، تغییر شکل‌دهی و ساییدگی و… به آن‌ها بدهد.

در چاپ برجسته انتقال اطلاعات بر روی سطح چاپی توسط سطح برجسته روی فرم انجام می‌گیرد. سطحی که چاپ توسط آن صورت می‌گیرد نسبت به سطح غیر چاپی برجسته‌تر است.

مرکب‌های لترست ( Letterset Inks)

برای مرکب‌های لترست محدودیت رنگ‌دانه به خاطر پیشگیری از پخش  شدن در مقابل محلول رطوبت زنی وجود ندارد، زیرا لترست به مکانیسم رطوبت زنی نیاز ندارد. هر نوع رنگ‌دانه‌ای که برای لترپرس به کار می‌رود، برای لترست هم می‌توان استفاده کرد.
مرکب‌های لترست قوی‌تر از مرکب‌های لترپرس هستند ولی به قوت مرکب‌های متداول افست نیستند.

 

مرکب‌های گراور (Gravure Inks)

مرکب‌های گراور، مرکب‌های سیال سریع خشک‌شونده (Quik-set) هستند که باید غلظت و ویسکوزیته کافی داشته باشند تا از درون حفره‌های حکاکی شده در سیلندر یا لوحه (زینک) رد شوند و آن‌ها را کور نکنند. این مرکب‌ها به‌طورکلی با تبخیر حلال داخل مرکب با استفاده یا بدون استفاده از حرارت خشک می‌شوند. این مرکب‌ها باید عاری از ذرات سختی باشند که قادرند سیلندر یا زینک را بخراشند. حلال‌های بسیار متنوعی در مرکب گراور استفاده می‌شود که بستگی به زیر لایه حامل آن دارد. این مرکب‌ها فرارند و اگر به‌طور صحیح نگهداری نشوند سبب آتش‌سوزی می‌گردند.

در ماشین‌های چاپ نشریات از اصلاح حلال استفاده می‌شود تا آلودگی‌های ناشی از تبخیر حلال‌ها را محو نماید. مرکب‌های آب پایه‌ای ساخته شده‌اند تا هم خطر آتش‌سوزی و هم آلودگی حلال را از بین ببرد.

مرکب‌های چاپ اسکرین (Screen Printing Inks)

مرکب‌های چاپ اسکرین اغلب از نوع روغن‌های خشک‌شونده هستند، گرچه از سایر مرکب‌ها هم می‌توان استفاده کرد. این مرکب‌ها غلظت رنگی غلیظی دارند، در هر رنگی ساخته می‌شوند و در آن‌ها از سیال حامل مناسبی برای موادی که چاپ می‌شود استفاده می‌گردد. تمام مرکب‌ها باید غلیظ و روغنی باشند تا واضح و همواره با مقاومت کم چاپ کنند. ویسکوزیته مرکب چاپ سیلک متوسط می‌باشد، یعنی حالت آن خمیری بین مرکب‌های فلکسو و لیتوگرافی یا لترپرس است.

مرکب‌های یو.وی (UV Inks)

با توجه به آلودگی محیط‌زیست و زیان‌بار بودن حلال‌های شیمیایی که در فرمولاسیون مرکب چاپ استفاده می‌شود. یکی از راه‌حل‌ها برای کاهش انتشار مواد شیمایی در محیط، استفاده از مرکب‌های یو وی (UV) می‌باشد. مرکب‌های یو وی (UV) در حالت عادی خشک نمی‌شود؛ و فقط با تابش نور ماوراءبنفش (Ultra violet: UV ) خشک  می‌شود؛ و حلالی را در محیط منتشر نمی‌کند. و زیانی برای چاپچی ندارد.

 

نظر دهید...