چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ
×

پرینتر های جوهر افشان چگونه کار می کنند؟

15 دی 98
1539 0
پرینتر های جوهر افشان چگونه کار می کنند؟

پرینتر های جوهر افشان چگونه کار می کنند؟

پرینترهای جوهر افشان از زمان عرضه در اواسط دهه ۸۰ میلادی تاکنون محبوبیت بالایی در بین کاربران یافته اند. به حدی که در این مدت درصد زیادی نیز افت قیمت داشته است. پرینترهای جوهر افشان فرآیند پرینت را با اسپری کردن قطره های جوهر بر روی سطح کاغذ انجام می دهند. این مقاله قصد دارد بخش های مختلف از یک پرینتر جوهر افشان را معرفی و نحوه تعامل این بخش ها با یکدیگر را آموزش دهد.

درون یک پرینتر جوهر افشان

ساختار درونی یک پرینترجوهر افشان در حالت عادی شامل موارد زیر است:

 سیستم هِد :

هد : هسته یک پرینتر جوهر افشان هِد آن است که حاوی رشته ای از لوله ها با وظیفه اسپری کردن قطره های جوهر می باشد. برخی از پرینترهای جوهر افشان, هِد را درون کارتریج و به صورت یک مجموعه عرضه می کنند.

کارتریج جوهری: بسته به تولید کننده و مدل پرینتر, کارتریج جوهری با ساختار های متفاوتی عرضه می شود. مانند کارتریج های رنگی و مشگی به صورت جدا از هم, رنگی و مشکی در یک کارتریج یا یک کارتریج مجزا برای هر رنگ.

موتور پله ای: یک موتور پله ای وظیفه حرکت دادن (به عقب و جلو) هِد بر روی کاغذ را انجام می دهد. همچنین برخی از پرینترها از یک موتور پله ای دیگر برای پارک کردن سیستم  هِد, زمانی که از پرینتر استفاده نمی شود بهره می برند. پارک کردن به معنی جلوگیری از حرکت تصادفی هد در هنگام بیکاری می باشد, مانند ترمز دستی در یک ماشین.

تسمه: از تسمه برای اتصال سیستم هِد به موتور پله ای استفاده می شود.

نوار تثبیت گر: برای اطمینان از حرکت دقیق و کنترل شده هِد از یک نوار تثبیت کننده استفاده می شود.

مجموعه کاغذ کش:

سینی و کاغذ کش: بیشتر پرینترهای جوهر افشان از یک سینی برای ورود و خروج کاغذ استفاده می کنند اما برخی از نمونه ها نیز سینی کاغذ را حذف و کاغذ کش را جایگزین آن کرده اند. کاغذ کش ها معمولا به همراه یک درب باز شونده در قسمت بالای پرینتر قرار گرفته و به اندازه سینی های کاغذ ظرفیت ورودی ندارند.

غلطک ها: وظیفه داخل کشیدن کاغذ از سینی یا کاغذ کش برای پیشروی به سمت هِد و دیگر فرآیند های بر عهده گروهی از غلطک ها می باشد.

موتور پله ای کاغذ کش: برای بدست آوردن اطمینان از پیشروی دقیق کاغذ به سمت هِد و پرینت دقیق محتوا, غلطک ها با استفاده از یک موتور پله به طور منظم حرکت داده می شوند.

مدار کنترل: وظیفه کنترل فرآیند های مکانیکی در بخش های مختلف و همچنین کدگشایی اطلاعات دریافتی از کامپیوتر برای اجرای فرمان پرینت به وسیله یک مدار الکتریکی کوچک اما پیچیده انجام می شود.

 

حرارت در مقابل لرزش

پرینترهای جوهر افشان از قطرات جوهر در روش های متفاوتی استفاده می کنند که به صورت دو فناوری عمده توسط تولید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.

حباب حرارتی – Thermal bubble (مورد استفاده توسط تولید کنندگانی مانند HP  و Canon): از این سبک عموما به bubble jet یا جت حبابی نیز یاد می شود. در این روش مقاومت های بسیار کوچکی تولید حرارت کرده تا باعث تبخیر جوهر و ایجاد حباب شود. زمانی که حباب گسترش یافت مقداری جوهر از لوله های موسوم به نازل بر روی کاغذ پاشیده می شود.

پیزو الکتریک – Piezoelectric (در انحصار Epson): این فناوری درون خود از کریستال های پیزو استفاده می کند. در پشت هر یک از مخزن های منتهی به لوله های هد یک کریستال قرار گرفته است. کریستال با استفاده از یک شارژ الکتریکی کوچک کمی به بیرون لرزیده و سپس به سمت عقب باز می گردد. در این میان به واسطه افزایش حجم کریستال مقداری جوهر از لوله خارج و در زمان بازگشت به دلیل خلاء ایجاد شده, مقداری جوهر به داخل مخزن باز می گردد.

نحوه کار پرینتر جوهر افشان در این ویدیو نمایش داده می شود.

 

 

 

نظر دهید...