چاپ روز

مجتمع تخصصی چاپ
×

طلاکوب چیست؟

15 دی 98
1681 0
طلاکوب چیست؟

آنچه که طلاکوب می‌نامند در واقع نوعی چاپ داغی است که به شیوه لترپرس انجام می‌شود.طلاکوب امروزه به رنگ‌های مختلف از جمله طلایی، نقره‌ای، آبی، قرمز و… در بازار موجود است. گاهی به وسیله این سیستم ضرب خالی زده می‌شود که تنها در جنس مورد نظر فرورفتگی یا برجستگی ایجاد می‌شود.
به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌شود.

چاپ طلاکوب یا (Foil Stamp) همانند چاپ سیلک و چاپ تامپو یکی از شاخه های چاپ صنعتی در کارخانجات ، تولیدی ها ، چاپخانه ها و بازار کار نقش مهمی دارد.

چاپ طلاکوب که به آن چاپ داغی هم میگویند در چاپ تقویم ، چاپ سرسید ، چاپ پوشه دکمه دار ، چاپ گالینگور ، چاپ چرم ، چاپ جلد مدارک ، چاپ داغی ، چاپ کاتالوگ ، چاپ دفتر تلفن ، چاپ هدایای تبلیغاتی ، چاپ قطعات صنعتی ، چاپ پارچه و بسیاری از موارد اینچنین قابل استفاده است.

انواع طلا کوب

طلاکوب به دو دسته ی طلاکوب سرد و طلاکوب گرم تقسیم می گردد.

طلاکوب گرم

بدین معنا که در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه ی طلا از روی فیلم پلی استر بر روی کار استفاده می گردد.از لحاظ بصری به شدت جذاب‌تر است و جلب مشتری بیشتری را به دنبال دارد. به همین منظور برای بسته‌بندی محصولات لوکس در رقابت طراحی بسته‌بندی، از آن استفاده می‌شود. این نوع طلاکوب می‌تواند برای طراحی‌های خاص و لبه‌های شارپ و دقیق و با کیفیت مناسب است.

طلاکوب سرد

در طلاکوب سرد ، پس از اعمال چسب بر روی کار (طرح چسب روی کار باید دقیقن همان طرحی باشد که میخواهیم طلاکوب شود) ورق طلا بر روی آن چسبیده و قسمت های داری چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت هایی که چسب ندارد، طلا را به خود نمی گیرد.

از مهم‌ترین مزایای این سیستم، اقتصادی بودن آن است. به طوری که تا ۵۰% نسبت به طلاکوب گرم کار هزینه را کاهش می‌دهد. ولی از طرفی برای طرح‌های عالی و کیفیت بسیار خوب مناسب نیست.

 

عملکرد چاپ طلاکوب یا داغی

دستگاه های چاپ طلاکوب به چهار دسته تقسیم میشوند.

دستگاه چاپ طلاکوب دستی : فشار اهرم میز داغی در این دستگاه با دست انجام میشود و معمولا رول جمع کن برقی دارد این روش برای تیراژ پایین مناسب است.

دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک : سیستم این دستگاه با فشار باد کار میکند و میزان قدرت فشار جک بستگی به سایز چاپ دارد. جک پنوماتیک از ۵۰۰ کیلو تا ۳ تن متغیر است و کلیه مراحل چاپ قابل تنظیم و کنترل می باشد.

دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک : این مدل دستگاه با فشار روغن کار میکند همچنین برای فشار جک های بالا و سایز چاپ بالا تولید میشود. معمولا از فشار ۳ تن به بالا تولید میشود و کلیه مراحل چاپ قابل کنترل است.

دستگاه طلاکوب دیجیتال : در این روش دستگاه نیاز به کلیشه ندارد و بصورت دیجیتال چاپ میزند ولی قابلیت چاپ داغی نداشته و برای چاپ های تیراژ پایین مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد های چاپ طلاکوب

  • بر روی آرم ها و عناصر کلیدی، مانند اسامی، عناوین و عنوان های مهم
  • برای اضافه کردن اعتبار به مهر و مهر و نشان در دعوت نامه ها، گواهینامه ها و اسناد مهم
  • توجه به عناصر متغیر داده در قطعات بازاریابی شخصی
  • ظرافت و ابعاد را به دعوت های عروسی
  • بر روی عناصر گرافیکی مانند الگوهای و تصاویر برای یک اثر منحصر به فرد
نظر دهید...